07HCP-4R7M-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 4.7 µH, 4 A, 07HCP-4R7M-50
Order No.: 74D3706
EAN: 4099889010473
MPN:
07HCP-4R7M-50
Series: 07HCP
07HCP-4R7M-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
07HCP-4R7M-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
07HCP-4R7M-50 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 438 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07HCP-4R7M-50, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 4.7 µH
DC current 4 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 18 mΩ
Saturation current 4 A
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Length 10 mm