07HCP-331K-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 330 µH, 510 mA, 07HCP-331K-50
Order No.: 74D3726
EAN: 4099889010589
MPN:
07HCP-331K-50
Series: 07HCP
07HCP-331K-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
07HCP-331K-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
07HCP-331K-50 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 510 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07HCP-331K-50, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 330 µH
DC current 510 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 700 mΩ
Saturation current 950 mA
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Length 10 mm