07HCP-1R0M-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 1 µH, 7.5 A, 07HCP-1R0M-50
Order No.: 74D3700
EAN: 4099889010442
MPN:
07HCP-1R0M-50
Series: 07HCP
07HCP-1R0M-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
07HCP-1R0M-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
07HCP-1R0M-50 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07HCP-1R0M-50, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 1 µH
DC current 7.5 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 7 mΩ
Saturation current 10 A
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Length 10 mm