07HCP-470K-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 47 µH, 1.3 A, 07HCP-470K-50
Order No.: 74D3714
EAN: 4099889010527
MPN:
07HCP-470K-50
Series: 07HCP
07HCP-470K-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
07HCP-470K-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
07HCP-470K-50 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07HCP-470K-50, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 47 µH
DC current 1.3 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 100 mΩ
Saturation current 1.3 A
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Length 10 mm