07HCP-121K-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 120 µH, 850 mA, 07HCP-121K-50
Order No.: 74D3722
EAN: 4099889010572
MPN:
07HCP-121K-50
Series: 07HCP
07HCP-121K-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
07HCP-121K-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
07HCP-121K-50 Fastron Fixed Inductors Image 3
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07HCP-121K-50, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 120 µH
DC current 850 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 220 mΩ
Saturation current 1.2 A
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Length 10 mm