07HCP-6R8M-51 | Fastron
Choke, radial, 6.8 µH, 3.8 A, 07HCP-6R8M-51
Order No.: 87D0542
MPN:
07HCP-6R8M-51
Series: 07HCP
07HCP-6R8M-51 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Pluggable Inductor, 07HCP-6R8M-51, Fastron
Pluggable Inductor with cap
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 6.8 µH
DC current 3.8 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.025 Ω
Saturation current 6.5 A
Design radial
Height 10 mm