07HCP-470M-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 47 µH, 1.3 A, 07HCP-470M-50
Order No.: 79D5592
EAN: 4099889047639
MPN:
07HCP-470M-50
Series: 07HCP
07HCP-470M-50 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07HCP-470M-50, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High Q
Applications
  • DC/DC converters
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 47 µH
DC current 1.3 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 100 mΩ
Saturation current 2.5 A
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Length 10 mm