07HCP-1R0M-51 | Fastron
Choke, radial, 1 µH, 7.5 A, 07HCP-1R0M-51
Order No.: 87D0597
MPN:
07HCP-1R0M-51
Series: 07HCP
07HCP-1R0M-51 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
Pluggable Inductor, 07HCP-1R0M-51, Fastron
Pluggable Inductor with cap
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 1 µH
DC current 7.5 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.01 Ω
Saturation current 10 A
Design radial
Height 10 mm