ATV950U55N4EU | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 5.5 kW, 480 V, 12.7 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950U55N4EU
Order No.: 06N0669
EAN: 3606481284426
MPN:
ATV950U55N4EU
ATV950U55N4EU Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950U55N4EU, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 5.5kW or 7.5hp, suitable for voltage inputs ranging from 380 to 480V. It is designed with an IP55 rating, UL type12 certification, and includes a disconnect switch for added safety and convenience.
Power 5.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 12.7 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 330 mm