ATV950U15N4EU | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 1.5 kW, 480 V, 4 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950U15N4EU
Order No.: 06N0625
EAN: 3606481284389
MPN:
ATV950U15N4EU
ATV950U15N4EU Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950U15N4EU, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 1.5kW or 2hp, designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is equipped with an IP55 enclosure and a UL type12 disconnect switch for added safety and protection.
Power 1.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 4 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 300 mm