ATV950D15N4EU | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 15 kW, 480 V, 31.7 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D15N4EU
Order No.: 06N0634
EAN: 3606481284457
MPN:
ATV950D15N4EU
ATV950D15N4EU Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D15N4EU, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 15kW (20hp) and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is built with an IP55 enclosure and is UL type12 certified, featuring a disconnect switch for added safety and control.
Power 15 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 31.7 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 330 mm