ATV950D37N4EU | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 37 kW, 480 V, 74.5 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D37N4EU
Order No.: 06N0654
EAN: 3606481284495
MPN:
ATV950D37N4EU
ATV950D37N4EU Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D37N4EU, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950, is a variable speed drive with a power rating of 37kW (50hp) and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is built with an IP55 enclosure and meets UL type12 standards, making it suitable for various industrial applications. Additionally, it is equipped with a disconnect switch for added safety and convenience.
Power 37 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 74.5 A
Width 290 mm
Height 910 mm
Depth 401 mm