ATV950D30N4EU | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 30 kW, 480 V, 61.5 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D30N4EU
Order No.: 06N0650
EAN: 3606481284488
MPN:
ATV950D30N4EU
ATV950D30N4EU Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 3 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D30N4EU, Schneider Electric
This altivar process ATV900 variable speed drive can supply 3-phase synchronous and asynchronous current motors. It is suitable for motors with a rated power of up to 30 kW/40 kW/40 HP for applications requiring small overload (up to 120%). It is suitable for motors with a rated power of up to 22 kW/30 HP for applications requiring significant overload (up to 150%). It operates at a nominal supply voltage from 380 Vac to 480 Vac. This variable frequency drive/converter (VSD/VFD) is specifically designed for industrial processes. In the following market segments: oil and gas, mining, minerals and metals, food and drinking water and waste water.
Power 30 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 61.5 A
Width 290 mm
Height 910 mm
Depth 401 mm