ATV950U22N4EU | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 2.2 kW, 480 V, 5.6 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950U22N4EU
Order No.: 06N0641
EAN: 3606481284396
MPN:
ATV950U22N4EU
ATV950U22N4EU Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950U22N4EU, Schneider Electric
The ATV950 2.2kW, 400/480V Tri-phase, IP55, UL type 12, Ethernet ports, variable speed drive meets the needs of motor control in industrial processes and infrastructures requiring advanced control. EMC filter (C2). This variable speed drive, with braking unit, is designed to be mounted in a vertical position (+/- 10°) on a wall. Thanks to its connectivity, this product can manage advanced process functions (Master-Slave, brake control) in the following market segments: oil and gas, mining, minerals and metals, water for food and beverages and wastewater. It has been designed to withstand the harshest industrial environments such as the electro-intensive process segments: Steel, Oil, Handling, Material extraction, etc
Power 2.2 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 5.6 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 300 mm