ATV950D22N4EU | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 22 kW, 480 V, 46.3 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D22N4EU
Order No.: 06N0646
EAN: 3606481284471
MPN:
ATV950D22N4EU
ATV950D22N4EU Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D22N4EU, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 22kW (30hp) and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is equipped with an IP55 enclosure, UL type12 certification, and includes a disconnect switch for added safety and convenience.
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Suitable for synchronous/asynchronous motors
Power 22 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 46.3 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 330 mm