ATV950D45N4EU | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 45 kW, 480 V, 88 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D45N4EU
Order No.: 06N0662
EAN: 3606481284501
MPN:
ATV950D45N4EU
ATV950D45N4EU Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D45N4EU, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 45kW (60hp) and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is built with an IP55 enclosure and is UL type12 certified, and also includes a disconnect switch for added safety and convenience.
Power 45 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 88 A
Width 290 mm
Height 910 mm
Depth 401 mm