0213.500MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.500MXBP
Order No.: 74P8130
EAN: 4099891849955
MPN:
0213.500MXBP
Series: 213
0213.500MXBP Littelfuse Micro Fuses
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0213.500MXBP, Littelfuse
The 0213.500MXBP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, glass body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm