0213.315MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 315 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.315MXP
Order No.: 74P8123
EAN: 4099891849887
MPN:
0213.315MXP
Series: 213
0213.315MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0213.315MXP, Littelfuse
The 0213.315MXP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, glass body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 315 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm