0213.250MRET1P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 250 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.250MRET1P
Order No.: 74P8117
EAN: 4099891849825
MPN:
0213.250MRET1P
Series: 213
0213.250MRET1P Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0213.250MRET1P, Littelfuse
The 0213.250MRET1P is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, glass body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm