0213.400TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 400 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.400TXP
Order No.: 74P8128
EAN: 4099891849931
MPN:
0213.400TXP
Series: 213
0213.400TXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 0213.400TXP, Littelfuse
The 0213.400TXP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, glass body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 400 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm