0213.400MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 400 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.400MXEP
Order No.: 74P8126
EAN: 4099891849917
MPN:
0213.400MXEP
Series: 213
0213.400MXEP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0213.400MXEP, Littelfuse
The 0213.400MXEP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, glass body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 400 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm