0213.630TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 630 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.630TXP
Order No.: 74P8136
EAN: 4099891850012
MPN:
0213.630TXP
Series: 213
0213.630TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 200 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 0213.630TXP, Littelfuse
The 0213.630TXP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, glass body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 630 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm