0213.250MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 250 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.250MXBP
Order No.: 74P8118
EAN: 4099891849832
MPN:
0213.250MXBP
Series: 213
0213.250MXBP Littelfuse Micro Fuses
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0213.250MXBP, Littelfuse
The 0213.250MXBP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, glass body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm