0213.250TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 250 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.250TXP
Order No.: 74P8120
EAN: 4099891849856
MPN:
0213.250TXP
Series: 213
0213.250TXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 0213.250TXP, Littelfuse
The 0213.250TXP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, glass body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm