PISNHV-471M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 470 µH, 0.72 A, PISNHV-471M-04
Order No.: 87D0714
MPN:
PISNHV-471M-04
Series: PISNHV
PISNHV-471M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PISNHV-471M-04, Fastron
SMD Power Inductor for high voltages up to 400V DC. Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 470 µH
DC current 0.72 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.9 Ω
Saturation current 1.06 A
Design SMD
Length 12.9 mm
Width 9.55 mm
Height 11.5 mm