PISNHV-103M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 10 mH, 150 mA, PISNHV-103M-04
Order No.: 74D4986
EAN: 4099889012873
MPN:
PISNHV-103M-04
Series: PISNHV
PISNHV-103M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISNHV-103M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Subject to prior sale
Power inductor, PISNHV-103M-04, FASTRON
Features
  • Wide temperature range
  • High reliability
  • High rated currents
Applications
  • Filtering of supply voltages, coupling, decoupling
  • Automotive electronics
  • Network switching systems
  • DC/DC converters
Product type power choke
Inductance 10 mH
DC current 150 mA
Tolerance ±20 %
DC resistance 18.77 Ω
Saturation current 240 mA
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 13 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm