PISNHV-470M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 47 µH, 2.31 A, PISNHV-470M-04
Order No.: 87D0715
MPN:
PISNHV-470M-04
Series: PISNHV
PISNHV-470M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PISNHV-470M-04, Fastron
SMD Power Inductor for high voltages up to 400V DC. Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 47 µH
DC current 2.31 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.095 Ω
Saturation current 3.24 A
Design SMD
Length 12.9 mm
Width 9.55 mm
Height 11.5 mm