PISNHV-151M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 150 µH, 1.19 A, PISNHV-151M-04
Order No.: 87D0720
MPN:
PISNHV-151M-04
Series: PISNHV
PISNHV-151M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PISNHV-151M-04, Fastron
SMD Power Inductor for high voltages up to 400V DC. Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 150 µH
DC current 1.19 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.29 Ω
Saturation current 1.84 A
Design SMD
Length 12.9 mm
Width 9.55 mm
Height 11.5 mm