PISMHV-331M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 330 µH, 0.68 A, PISMHV-331M-04
Order No.: 87D0731
MPN:
PISMHV-331M-04
Series: PISMHV
PISMHV-331M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PISMHV-331M-04, Fastron
SMD Power Inductor for high voltages up to 400V DC. Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 330 µH
DC current 0.68 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 1.03 Ω
Saturation current 0.6 A
Design SMD
Length 12.9 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm