PISMHV-120M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 12 µH, 3.32 A, PISMHV-120M-04
Order No.: 87D0737
MPN:
PISMHV-120M-04
Series: PISMHV
PISMHV-120M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PISMHV-120M-04, Fastron
SMD Power Inductor for high voltages up to 400V DC. Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 12 µH
DC current 3.32 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.04 Ω
Saturation current 3.11 A
Design SMD
Length 12.9 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm