PISMHV-151M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 150 µH, 1.1 A, PISMHV-151M-04
Order No.: 74D4968
EAN: 4099889012835
MPN:
PISMHV-151M-04
Series: PISMHV
PISMHV-151M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISMHV-151M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Subject to prior sale
Power inductor, PISMHV-151M-04, FASTRON
Features
  • Wide temperature range
  • High reliability
  • High rated currents
Applications
  • Filtering of supply voltages, coupling, decoupling
  • Automotive electronics
  • Network switching systems
  • DC/DC converters
Product type power choke
Inductance 150 µH
DC current 1.1 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 405 mΩ
Saturation current 850 mA
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 13 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm