PISMHV-680M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 68 µH, 1.45 A, PISMHV-680M-04
Order No.: 87D0729
MPN:
PISMHV-680M-04
Series: PISMHV
PISMHV-680M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PISMHV-680M-04, Fastron
SMD Power Inductor for high voltages up to 400V DC. Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 68 µH
DC current 1.45 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.192 Ω
Saturation current 1.26 A
Design SMD
Length 12.9 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm