PISMHV-101M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 100 µH, 1.19 A, PISMHV-101M-04
Order No.: 74D4967
EAN: 4099889012828
MPN:
PISMHV-101M-04
Series: PISMHV
PISMHV-101M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISMHV-101M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power inductor, PISMHV-101M-04, FASTRON
Features
  • Wide temperature range
  • High reliability
  • High rated currents
Applications
  • Filtering of supply voltages, coupling, decoupling
  • Automotive electronics
  • Network switching systems
  • DC/DC converters
Technical specifications
Filter Property Value
Product type power choke
Inductance 100 µH
DC current 1.19 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 286 mΩ
Saturation current 1.03 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 13 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm