242418FP-8R2M-01 | Fastron
Power choke, SMD, 8.2 µH, 2.8 A, 242418FP-8R2M-01
Order No.: 87D0910
MPN:
242418FP-8R2M-01
Series: 242418FP
242418FP-8R2M-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Chip inductance, 242418FP-8R2M-01, Fastron
Product type power choke
Inductance 8.2 µH
DC current 2.8 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 80 mΩ
Saturation current 3 A
Design SMD
Length 6.2 mm
Width 6.1 mm
Height 4.5 mm