242418FP-2R7M-01 | Fastron
Power choke, SMD, 2.7 µH, 4 A, 242418FP-2R7M-01
Order No.: 87D0922
MPN:
242418FP-2R7M-01
Series: 242418FP
242418FP-2R7M-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Chip inductance, 242418FP-2R7M-01, Fastron
Product type power choke
Inductance 2.7 µH
DC current 4 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 35 mΩ
Saturation current 5.25 A
Design SMD
Length 6.2 mm
Width 6.1 mm
Height 4.5 mm