242418FP-270M-01 | Fastron
Power choke, SMD, 27 µH, 1.6 A, 242418FP-270M-01
Order No.: 87D0924
MPN:
242418FP-270M-01
Series: 242418FP
242418FP-270M-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Chip inductance, 242418FP-270M-01, Fastron
Product type power choke
Inductance 27 µH
DC current 1.6 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 195 mΩ
Saturation current 1.65 A
Design SMD
Length 6.2 mm
Width 6.1 mm
Height 4.5 mm