242418FP-4R7M-01 | Fastron
Power choke, SMD, 4.7 µH, 3.4 A, 242418FP-4R7M-01
Order No.: 87D0916
MPN:
242418FP-4R7M-01
Series: 242418FP
242418FP-4R7M-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Chip inductance, 242418FP-4R7M-01, Fastron
Product type power choke
Inductance 4.7 µH
DC current 3.4 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 55 mΩ
Saturation current 3.9 A
Design SMD
Length 6.2 mm
Width 6.1 mm
Height 4.5 mm