242418FP-1R5M-01 | Fastron
Power choke, SMD, 1.5 µH, 4.5 A, 242418FP-1R5M-01
Order No.: 87D0928
MPN:
242418FP-1R5M-01
Series: 242418FP
242418FP-1R5M-01 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 16 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Chip inductance, 242418FP-1R5M-01, Fastron
Non-shielded Chip Inductor for Power Applications.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type power choke
Inductance 1.5 µH
DC current 4.5 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 25 mΩ
Saturation current 6.5 A
Design SMD
Length 6.2 mm
Width 6.1 mm
Height 4.5 mm