242418FP-680M-01 | Fastron
Power choke, SMD, 68 µH, 0.95 A, 242418FP-680M-01
Order No.: 87D0913
MPN:
242418FP-680M-01
Series: 242418FP
242418FP-680M-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Chip inductance, 242418FP-680M-01, Fastron
Product type power choke
Inductance 68 µH
DC current 0.95 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 460 mΩ
Saturation current 1.1 A
Design SMD
Length 6.2 mm
Width 6.1 mm
Height 4.5 mm