242418FP-6R8M-01 | Fastron
Power choke, SMD, 6.8 µH, 3 A, 242418FP-6R8M-01
Order No.: 87D0912
MPN:
242418FP-6R8M-01
Series: 242418FP
242418FP-6R8M-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Chip inductance, 242418FP-6R8M-01, Fastron
Product type power choke
Inductance 6.8 µH
DC current 3 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 75 mΩ
Saturation current 3.2 A
Design SMD
Length 6.2 mm
Width 6.1 mm
Height 4.5 mm