242408FPS-8R2M-01 | Fastron
Power choke, SMD, 8.2 µH, 1.7 A, 242408FPS-8R2M-01
Order No.: 87D0944
MPN:
242408FPS-8R2M-01
Series: 242408FPS
242408FPS-8R2M-01 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Subject to prior sale
Chip inductance, 242408FPS-8R2M-01, Fastron
Semi-shielded Chip Inductor for Power Applications .
Product type power choke
Inductance 8.2 µH
DC current 1.7 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 84 mΩ
Saturation current 1.9 A
Design SMD
Length 6.2 mm
Width 6.2 mm
Height 2.2 mm