242408FPS-470M-01 | Fastron
Power choke, SMD 2424, 47 µH, 800 mA, 242408FPS-470M-01
Order No.: 75D6332
EAN: 4099889041194
MPN:
242408FPS-470M-01
Series: 242408FPS
242408FPS-470M-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
242408FPS-470M-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,100 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
SMD Shielded inductor, 242408FPS-470M-01, Fastron
This Inudctor provides good solderability with lead free tinned Terminals and is RoHS compliant. Suitable for circuits where high current saturation is critical. When small size matters, only 1.5 mm and higher profile for DC/DC converters e.g in portable devices or backlight for tablet displays.
Features
  • High flux density ferrite core
  • Magnetically shielded with a ferrite-epoxy resin
Product type power choke
Inductance 47 µH
DC current 800 mA
Tolerance ±20 %
DC resistance 444 mΩ
Saturation current 800 mA
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 2424
Length 6.2 mm
Width 6.2 mm
Height 2.2 mm