242408FPS-6R8M-01 | Fastron
Power choke, SMD 2424, 6.8 µH, 1.8 A, 242408FPS-6R8M-01
Order No.: 75D6327
EAN: 4099889041149
MPN:
242408FPS-6R8M-01
Series: 242408FPS
242408FPS-6R8M-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
242408FPS-6R8M-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 600 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Power inductor, 242408FPS-6R8M-01, FASTRON
Features
  • Magnetically shielded
  • RoHS Compliant
Applications
  • High current saturation
  • DC-DC converter inductor applications
  • Portable devices
  • Backlight for tablet displays
Product type power choke
Inductance 6.8 µH
DC current 1.8 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 72 mΩ
Saturation current 2 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 2424
Length 6.2 mm
Width 6.2 mm
Height 2.2 mm