242408FPS-2R2N-01 | Fastron
SMD Power inductor 1 µH, 3.7 A, 24.7 mΩ (R0247)
Order No.: 75D6323
MPN:
242408FPS-2R2N-01
Series: 242408FPS
242408FPS-2R2N-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
242408FPS-2R2N-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,900 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
SMD Shielded inductor type 242408FPS-2R2N-01, Fastron
Our Chip-Power Inductor FPS-Series 1212, 1616, 242408 and 24218 designed with a high Flux density Ferrite Core. Small footprints 3x3, 4x4, 6x6mm and flat profile. The Inductance range is from 0,5 µH to 220 µH. Rated Current up to 6.5A. The Models are magnetically shielded with a newly developed Ferrite-Expoxy resin. This Inudctors provide good solderability with lead free tinned Terminals and are RoHS compliant.
Technical data
  • Inductance: 2.2 µH
  • Size: 2424
  • Tolerance: ±30 %