242408FPS-3R3N-01 | Fastron
Power choke, SMD 2424, 3.3 µH, 2.8 A, 242408FPS-3R3N-01
Order No.: 75D6324
EAN: 4099889041118
MPN:
242408FPS-3R3N-01
Series: 242408FPS
242408FPS-3R3N-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
242408FPS-3R3N-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,199 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Power inductor, 242408FPS-3R3N-01, FASTRON
Features
  • Magnetically shielded
  • RoHS Compliant
Applications
  • High current saturation
  • DC-DC converter inductor applications
  • Portable devices
  • Backlight for tablet displays
Product type power choke
Inductance 3.3 µH
DC current 2.8 A
Tolerance ±30 %
DC resistance 39 mΩ
Saturation current 2.8 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 2424
Length 6.2 mm
Width 6.2 mm
Height 2.2 mm