242408FPS-150M-01 | Fastron
Power choke, SMD 2424, 15 µH, 1.2 A, 242408FPS-150M-01
Order No.: 75D6329
EAN: 4099889041163
MPN:
242408FPS-150M-01
Series: 242408FPS
242408FPS-150M-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
242408FPS-150M-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 801 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Power inductor, 242408FPS-150M-01, FASTRON
Features
  • Magnetically shielded
  • RoHS Compliant
Applications
  • High current saturation
  • DC-DC converter inductor applications
  • Portable devices
  • Backlight for tablet displays
Product type power choke
Inductance 15 µH
DC current 1.2 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.144 Ω
Saturation current 1.3 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 2424
Length 6.2 mm
Width 6.2 mm
Height 2.2 mm