242408FPS-4R7M-01 | Fastron
Power choke, SMD 2424, 4.7 µH, 2.2 A, 242408FPS-4R7M-01
Order No.: 75D6325
EAN: 4099889041125
MPN:
242408FPS-4R7M-01
Series: 242408FPS
242408FPS-4R7M-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
242408FPS-4R7M-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,300 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
SMD Shielded inductor, 242408FPS-4R7M-01, Fastron
This Inudctor provides good solderability with lead free tinned Terminals and is RoHS compliant. Suitable for circuits where high current saturation is critical. When small size matters, only 1.5 mm and higher profile for DC/DC converters e.g in portable devices or backlight for tablet displays.
Features
  • High flux density ferrite core
  • Magnetically shielded with a ferrite-epoxy resin
Product type power choke
Inductance 4.7 µH
DC current 2.2 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 52 mΩ
Saturation current 2.4 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 2424
Length 6.2 mm
Width 6.2 mm
Height 2.2 mm