242408FPS-100M-01 | Fastron
Power choke, SMD 2424, 10 µH, 1.5 A, 242408FPS-100M-01
Order No.: 75D6328
EAN: 4099889041156
MPN:
242408FPS-100M-01
Series: 242408FPS
242408FPS-100M-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
242408FPS-100M-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power inductor, 242408FPS-100M-01, FASTRON
Features
  • Magnetically shielded
  • RoHS Compliant
Applications
  • High current saturation
  • DC-DC converter inductor applications
  • Portable devices
  • Backlight for tablet displays
Technical specifications
Filter Property Value
Product type power choke
Inductance 10 µH
DC current 1.5 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 108 mΩ
Saturation current 1.9 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 2424
Length 6.2 mm
Width 6.2 mm
Height 2.2 mm