1206F-6R8K-08 | Fastron
RF choke, SMD 1206, 6.8 µH, 240 mA, 1206F-6R8K-08
Order No.: 74D2509
EAN: 4099889008517
MPN:
1206F-6R8K-08
Series: 1206F
1206F-6R8K-08 Fastron Fixed Inductors Image 1
1206F-6R8K-08 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 150 pcs.
Price per unit*
5 pcs.
25 pcs.
125 pcs.
Subject to prior sale
RF inductor, 1206F-6R8K-08, FASTRON
Applications
  • LC resonant circuits
Product type RF choke
Inductance 6.8 µH
DC current 240 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 2.8 Ω
Measuring frequency 7.9 MHz
Quality Q Q 25
Design SMD 1206
Length 4 mm
Width 2.5 mm
Height 1.6 mm