1206F-470K-08 | Fastron
RF choke, SMD 1206, 47 µH, 80 mA, 1206F-470K-08
Order No.: 74D2507
EAN: 4099889008494
MPN:
1206F-470K-08
Series: 1206F
1206F-470K-08 Fastron Fixed Inductors Image 1
1206F-470K-08 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
RF inductor, 1206F-470K-08, FASTRON
Applications
  • LC resonant circuits
Product type RF choke
Inductance 47 µH
DC current 80 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 11.1 Ω
Measuring frequency 2.5 MHz
Quality Q Q 18
Design SMD 1206
Length 4 mm
Width 2.5 mm
Height 1.6 mm